Oscary 2023 już za nami. Była to już 95. z kolei ceremonia wręczenia nagród filmowych. Gala miejsce miała dokładnie 12 marca 2023 roku, w Dolby Theatre w Los Angeles. Pojawiło się na niej wiele najciekawszych twarz show-biznesu, wszyscy z nich wyglądali olśniewająco na czerwonym dywanie. Emocje sięgały zenitu, kiedy odczytywani byli nominowani w każdej z kategorii. Dodatkowo osoby, które wygrały, były bardzo wzruszone. Na scenie przemawiali, a ich słowa trafiały prosto w serca wszystkich widzów. Poznaj laureatów nagród Oscarów 2023!
Oscary 2023 – lista nagrodzonych filmów
Ostatnio robiliśmy przegląd filmów wartych obejrzenia. Na początku skupimy się na filmach, które zostały zauważone i nagrodzone najważniejszą nagrodą filmową. Jury Oscarów 2023 z pewnością nie miało łatwego zadania, w 2022 roku mieliśmy do czynienia z filmami, które były wybitne. Lista filmów, które zdobyły swoją nagrodę w 2023 roku to:
- Za najlepszy film Oscara otrzymał „Wszystko wszędzie naraz”,którego reżyserem jest Daniela Kwana oraz Daniela Scheinerta.
- Najlepszym filmem nieanglojęzycznym, według jury Oscarów 2023, był „Na zachodzie bez zmian”, którego reżyserem jest Edward Berger.
- Najlepszym krótkometrażowym filmem aktorskim został „An Irish Goodbye”, którego reżyserem jest Tom Berkley oraz Ross’a White.
- Statuetkę w kategorii „Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”, otrzymał, nagrany pod czujnym okiem Kartiki Gonsalves, „Zaklinacze słoni”.
- Najlepszym krótkometrażowym filmem animowanym na Oscarach 2023 został „Chłopiec, kret, lis i koń”,którego reżyserem jest Charlie Mackesy i Petera Bayntona.
- Najlepszym pełnometrażowym filmem animowanym został magiczny „Guillermo Del Toro: Pinokio”, którego reżyserem jest oczywiście Guillermo del Toro, a także Mark Gustafson.
- Statuetkę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny” otrzymał „Nawalny”,którego reżyserem jest Daniel Roher.
Lista pozostałych laureatów na Oscarach 2023
Oscary 2023 zostały utrzymane w koncepcji corocznej, czyli nagrody zgarnęły nie tylko filmy, ale także aktorzy, reżyserzy, dźwiękowcy itd. Lista wygranych w różnych kategoriach wygląda następująco:
- Najlepszą aktorką pierwszoplanową została Michelle Yeoh, za swój wspaniały występ w filmie „Wszystko wszędzie naraz”.
- „Wszystko wszędzie naraz” było najczęściej nagradzanym filmem podczas gali, ze względu na wszystkie jego elementy. Statuetkę w kategorii „Najlepsza aktorka drugoplanowa” otrzymała Jamie Lee Curtis, za udział w tym samym filmie.
- Najlepszym reżyserem na Oscarach 2023 został Daniel Scheinert, za wyreżyserowanie „Wszystko wszędzie naraz”.
- Statuetkę za „Najlepsze nagrody specjalne” wręczono jednak za „Avatar: Istota wody”. Trafiła ona w ręce Richarda Banehama, Erica Saindona, Joe’go Letteri oraz Daniela Barretta.
- Za „Najlepsze zdjęcia” w filmie uznano te, które zostały wykonane pod okiem Jamesa Frienda, w „Na zachodzie bez zmian”.
- Statuetkę za „Najlepsze kostiumy” otrzymała Ruth E. Carter, za magiczne kostiumy, które wykonała na potrzeby filmu „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”.
- „Najlepsza scenografia” przypadła za film „Na zachodzie bez zmian”, Ernestine Hipper oraz Christianowi M. Goldbeck’owi.
- „Na zachodzie bez zmian” otrzymało również statuetkę Oscara za „Najlepszą muzykę oryginalną”. Trafiła ona w ręce Volkera Bertelmanna.
- Najlepszym aktorem pierwszoplanowym został Brendan Fraser za fenomenalną rolę w filmie „Wieloryb”.
- Najlepszą oryginalną piosenką filmową została „Naatu Naatu”, której użyto w filmie „Telugu”.
- Najlepszym aktorem drugoplanowym został, za rolę w „Wszystko wszędzie naraz”, Ke Huy Quan.
- Drugą statuetkę w kategorii „Najlepszy reżyser” otrzymał Daniel Kwan, za „Wszystko wszędzie naraz”.
- Statuetkę za „Najlepszą charakteryzację i fryzury” otrzymał film „Wieloryb”.
- „Najlepszy montaż” przypadł Paul’owi Rogersowi za film „Wszystko wszędzie naraz”.
- Statuetkę za „Najlepszy dźwięk” otrzymał film „Top Gun: Maverick”.
- „Najlepszy scenariusz oryginalny” przypadł filmowy „Wszystko wszędzie naraz”. Statuetka trafiła do Dana Kwana oraz Daniela Scheinerta.
- Statuetka za „Najlepszy scenariusz adaptowany” trafiła do Sarah Polley, za „Woman Talking”.