3 propozycje dyscyplin sportowych dla początkujących

Każdy z nas, jeśli w aktywności fizycznej miał jakąś przerwę, albo w ogóle dopiero planuje wstać wreszcie z kanapy i zacząć się ruszać, zadaje sobie pytania od czego zacząć. Najlepiej od czegoś, co nie będzie szokiem dla organizmu i przygotuje nas do dalszej, bardziej intensywnej aktywności sportowej. Najprostszym sposobem jest rozpoczęcie aktywizowania organizmu poprzez spacery, spędzanie więcej czasu w ruchu po prostu i domową gimnastykę (skłony, przysiady, pompki, brzuszki). Ważne, by ćwiczenia wykonywać dokładnie, mniejsze znaczenie ma ilość powtórzeń i tempo, liczy się jakość. W razie wątpliwości można udać się do trenera personalnego, by za pierwszym razem pokazał nam co i jak wykonywać, dobrał zestaw ćwiczeń, rzucił fachowym okiem na to jak Je wykonujemy i co wymaga poprawy, na co zwracać uwagę. W końcu przecież nie chcemy robić ćwiczeń niepoprawnie narażając się na kontuzję i zrobienie sobie krzywdy. Pomocne są też filmy instruktarzowe na płytach, czy w internecie.

A, co dalej, kiedy już poczujemy się pewniej w byciu aktywnymi i zapragniemy zrobić coś więcej dla siebie i swoich kondycji oraz zdrowia?

Bieganie

Sport nie wymagający wiele poza odpowiednim – wygodnym i adekwatnym do pogody lub/i pory roku strojem i właściwym obuwiem. Można to robić na zewnątrz, albo w pomieszczeniu i nie dotyczy to tylko biegania po obwodzie bieżni na boisku, czy dookoła Sali gimnastycznej.

Biegacze uwielbiają zwykle kontakt z naturą. Chętnie swoje trasy biegowe planują w parkach i lasach, ale i w mieście nie brakuje amatorów biegania, oczywiście tam, gdzie tylko jest to możliwe.

Nie chodzi znowu o tempo, czy dystanse pokonywane. Te z czasem są coraz to lepsze. Idzie o ruch sam w sobie, o czerpanie przyjemności z tego sportu, o poprawianie formy. Nie musimy przecież biegać wyczynowo, czy startować w maratonach.

W razie złej pogody biegi można przenieść do wnętrz domowych, czy na siłownię.

Bieżnie obecnie dają szerokie możliwości. Można wyróżnić wiele rodzajów takiego sprzętu. Najczęściej rozmawiając o bieżniach spotykamy określenia: magnetyczne i elektryczne. W tych pierwszych to my decydujemy o tempie ćwiczenia, w drugich mamy ustawione określone przez nas tempo, którego musimy się trzymać. Bieżnię magnetyczną (mechaniczną) to my rozpędzamy i jeśli chcemy zwolnić zwolnienie tempa następuje automatycznie. W bieżni elektrycznej musimy w takiej sytuacji zmienić ustawienia w urządzeniu.

Możemy też po prostu szybciej chodzić po bieżni i zmuszać organizm do większego nieco wysiłku niż podczas spaceru.

Chodzenie jest przecież najbardziej fizjologiczną formą ruchu dla organizmu. Warto także zamieniać windę na schody.

Jazda na rowerze

Nie ważne, czy wybierzemy rower miejski, szosowy, czy górski, do jazdy na co dzień, czy na wyprawy rowerowe, zwykły, czy terenowy, jeżdżąc na każdym rowerze angażujemy wiele mięśni, ćwiczymy zmysł równowagi i sprawiamy, że nasz organizm jest coraz bardziej sprawny.

Dotleniamy organizm, a oprócz tego podziwiamy piękno otaczającego świata nie odgrodzeni od Niego szybą jak w samochodzie.

Na okoliczność złej pogody, albo braku czasu na dłuższą wyprawę można zastosować podobną metodę jak w bieganiu z bieżnią. Rowery podobnie jak bieżnie będą różne. Jedne będą miały więcej programów – od tych dla początkujących, po te dla wyczynowców, a także różne stopnie regulacji kąta nachylenia i zawsze będą posiadały opcję regulowania wysokości kierownika i siodełka.

Pływanie

O ile w dwu poprzednich przypadkach mogliśmy być całkowicie samowystarczalni, o tyle do pływania potrzebujemy już wybrać się specjalnie na pływalnię, choć zdarzają się okoliczności wakacyjne, sprzyjające wodnym zabawom i pływaniu.

Basen to doskonały sposób na rozładowanie napięć, rozluźnienie mięśni, odstresowanie się, idealne ćwiczenie dla stawów i na kręgosłup.

Praktycznie w żadnej z tych dyscyplin nie potrzebujemy drugiego uczestnika, chyba że mamy takie życzenie i możliwość, by wspólnie biegać, pływać, czy jeździć na rowerze. T sporty są też najmniej kontuzyjne i pozwalają w organizmie rozćwiczyć uśpiony potencjał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *