Narty

Narciarstwo. Sport dla bogatych czy atrakcja dostępna dla wszystkich?

Narciarstwo to jeden z ulubionych sportów Polaków. Dostęp do gór sprawia, że kurorty zapełniają się w czasie chłodnych miesięcy tysiącami zwolenników tej aktywności. Jest to też sport, wokół którego krąży wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że narciarstwo jest dostępne tylko dla ludzi bogatych. W tym artykule pokażemy Ci, że jest to błędne założenie! Narciarstwo jest wspaniałą przygodą, której częścią może być każdy z nas bez względu na zasób portfela!

Koszty jazdy na nartach

Wiele osób zastanawia się, gdzie wyjechać na wakacje w zimę. Od razu na myśl przychodzą narty! Podjęcie decyzji o nauce jazdy na nartach wiąże się z kupieniem odpowiedniego sprzęt. Składają się na niego: kask, gogle, kijki, narty, buty i wiązania.  Co prawda jest to duży wydatek (ok. 2000 zł), ale tylko jeśli skupiamy się na cenach nowych akcesoriów. W Internecie bez problemu możemy znaleźć natomiast sklepy, w których kupimy używany sprzęt narciarski wysokiej jakości tanio. Jeśli jednak pragniemy kupić nowy sprzęt, rozpoczynając naszą przygodę z narciarstwem, to musimy pamiętać, że pomimo wysokiej ceny jest to inwestycja na wiele lat, a nie na jeden sezon. 

Jeśli chodzi o naukę jazdy na nartach, to mamy do wyboru oferty szkół narciarskich. Wiąże się to oczywiście z kolejnym wydatkiem, który może wynosić od stu do nawet kilkuset złotych za godzinę lekcji indywidualnej z instruktorem. Na szczęście istnieje też opcja nauki grupowej, która jest kilka razy tańsza. Dużo osób obawia się, że nie jest ona tak samo efektywna lub wstydzi się szkolić w grupie nieznanych ludzi. Jednak tak naprawdę szkolenie grupowe jest szansą na zawiązanie znajomości z innymi amatorami jazdy na nartach i motywacji do dalszego rozwoju w tym kierunku. 

Narciarstwo- wybór kurortu narciarskiego

Zdajemy sobie sprawę, że jazda na nartach nie jest sportem dostępnym na całej szerokości geograficznej Europy. Jeśli mieszkamy więc np. na Mazowszu, musimy zorganizować długą podróż na stok. To także wiąże się z dodatkowymi kosztami, np. ceną paliwa, biletów kolejowych, hotelu i wyżywienia. Jeśli chodzi o podróż, to zamiast samodzielnej podróży samochodem, warto zdecydować się na skorzystanie z jednej z popularnych aplikacji, która pozwala na bezpieczne znalezienie kierowcy udającego się w tym samym kierunku co my, co znacząco obniża koszt przejazdu.  

Pobyt w górach często kojarzy nam się z zameldowaniem w luksusowym hotelu z widokiem na stok. Ceny takiego noclegu rzeczywiście zwalają z nóg. Nie są one jednak jedyną opcją. Ponieważ już w małej odległości od takiego kurortu, w pobliskich miejscowościach znajdziemy pensjonaty i hostele w cenie o kilkadziesiąt procent niższej. Wystarczy, że upewnimy się, że nasze lokum jest zlokalizowane blisko połączeń komunikacyjnych na stok. 

Jazda w sezonie 

Europejskie ośrodki rozpoczynają sezon zazwyczaj od połowy listopada, a kończą w marcu. Choć w wysoko położonych miejscach zdarza się, że można jeździć na nartach jeszcze do maja. Aby zaoszczędzić, powinniśmy zawsze wybierać początek albo koniec sezonu, ponieważ jego szczyt oznacza najwyższe ceny noclegowe i nie tylko. Dobrym momentem jest też początek stycznia. W większości ośrodków jest stosunkowo luźno pod względem ilości narciarzy. Oczywiście przełoży się to na niższe ceny!

Narciarstwo- podsumowanie

Jazda na nartach kojarzy się z drogim sportem. Wiąże się to m.in. z ceną sprzętu do jazdy, nauki jazdy i noclegu. Wiele osób zapomina jednak, że istnieją łatwe sposoby na budżetowy wyjazd. Na przykład zakup używanych nart, korzystanie z tańszych lekcji grupowych jazdy na nartach oraz znalezienie pokoju w hostelu zamiast luksusowego hotelu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *