Jelita a mózg

Jelita to drugi mózg. Sprawdź, dlaczego odpowiednia dieta jest ważna

Jelita są niezwykle ważnym organem w naszym ciele, często nazywanym drugim mózgiem. Ich stan odzwierciedla nasze zdrowie ogólne, a także nasze samopoczucie. Właściwa dieta więc bardzo istotna dla zdrowia jelit, a w konsekwencji dla dobrego funkcjonowania całego organizmu.

Jelita — drugi mózg naszego organizmu

Dlaczego warto zainwestować w zdrową dietę? Ponieważ jelita nie są po prostu przewodem trawiennym, który przetwarza i przyswaja pożywienie. To także ważny ośrodek pełen zakończeń nerwowych, które komunikują się z naszym mózgiem. Współpracują one ze sobą przez całą dobę.

Jelitowy układ nerwowy ENS pełni ważną rolę w procesach trawiennych, a także w regulacji naszego nastroju i samopoczucia. Zdumiewające jest to, że mikroflora jelitowa ma zdolność wpływania na nasze funkcje poznawcze, lęk i ból. Co więcej, jelita zawierają 70-80% całkowitej liczby komórek odpornościowych w naszym ciele. Dlatego stan zdrowia naszych jelit bezpośrednio wpływa na zdolność naszego organizmu do walki z chorobami.

Mikrobiota jelitowa i jej wpływ na zdrowie

Mikrobiota jelitowa to zbiorowisko bakterii zamieszkujących nasze jelita. Gdy mówimy o zdrowiu jelit, mówimy w dużej mierze o zdrowiu tej mikroflory. Zaburzenia w składzie mikrobioty, jak np. dysbioza, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Mikrobiota ma też zdolność przetwarzania składników pokarmowych, w tym tryptofanu, który jest niezbędny dla naszego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Jego przemiany są źródłem istotnych związków, takich jak serotonina i melatonina, które mają właściwości neuroprotekcyjne. Przeciwdziałają rozwojowi chorób, np. Alzheimera. Tryptofan jest również prekursorem neuroprzekaźników odpowiedzialnych za regulację nastroju, snu i apetytu. Zatem odpowiednia podaż tego aminokwasu w diecie ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie.

Różnorodność mikrobioty jelitowej jest więc fundamentem zdrowia ogólnego. Wspiera prawidłowe trawienie, syntezę witamin i produkcję kwasów tłuszczowych o krótkim łańcuchu, które odżywiają komórki okrężnicy i działają przeciwzapalnie.

Dlaczego dieta jest ważna dla zdrowia?

Zbyt duża ilość przetworzonego jedzenia, tłuszczów i cukrów, a zbyt mało błonnika i składników odżywczych, może prowadzić do dysbiozy. Należy więc dbać o to, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka, tłuszczów i węglowodanów, a także mikroelementów i witamin. Ważne jest również dostarczanie błonnika, który jest pożywką dla naszej mikroflory jelitowej.

Różnorodność w diecie sprzyja różnorodności mikrobioty jelitowej. Włączanie do diety różnych rodzajów owoców, warzyw i ziaren pełnoziarnistych dostarcza szerokiej gamy prebiotyków, które wspierają zdrowie flory jelitowej.

Jelita- zapomniany błonnik

Wszędzie słyszymy głównie o suplementacji witamin i składników mineralnych, ale wiele koncernów zapomina o tym, jak ważną rolę pełni błonnik w naszym codziennym funkcjonowaniu. Błonnik jest bardzo istotnym składnikiem dla zdrowia jelit, wspomagającym rozwój korzystnej mikroflory jelitowej. Wpływa on także korzystnie na procesy trawienne, przyspieszając pasaż jelitowy. Ma również zdolność wiązania i usuwania szkodliwych substancji z jelit, jak chociażby cholesterol i toksyny. Działa też jak gąbka, absorbuje wodę, co pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu systemu trawiennego.

Właściwa dieta jest więc nieoceniona dla zdrowia naszych jelit, nazywanych drugim mózgiem, jak i całego organizmu. Dbaj o swoją mikroflorę, jedz zdrowo, oraz różnorodnie i ciesz się lepszym samopoczuciem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *