jarmarki bożonarodzeniowe

Najbardziej znane jarmarki bożonarodzeniowe w Europie

Tradycja organizowania jarmarków bożonarodzeniowych, powstała i narodziła się w Niemczech. Doszło do tego, dzięki Weihnachtsmarkt, czyli zwyczajowi urządzania na święta, plenerowych eventów, mających podkreślić doniosłość, symbolikę i znaczenie świat. Jarmarki bożonarodzeniowe, które inaczej nazywane są w krajach niemieckojęzycznych, Christkindlesmarkt lub Adventmarkt, najczęściej odbywały się na ulicach, skwerach i na historycznie ważnych placach w zabytkowych częściach miast i miasteczek Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii.

ŚWIĄTECZNA ATMOSFERA, ADWENT I DUCH BOŻEGO NARODZENIA JARMARKÓW.

Jarmarki bożonarodzeniowe, były organizowane w Austrii już w XIII wieku, a w Niemczech zaczęto je urządzać, pod koniec XIV wieku. Od tego czasu, duchowi Bożego Narodzenia oraz właściwej dla świąt atmosferze, sprzyja śródmiejski handel, pełne ulicznych straganów, odświętnie udekorowane ulice oraz uśmiechnięci handlarze, oferujący licznie przybyłym przechodnim, świąteczne ozdoby i kulinarne specjały. Dziś, jarmarki bożonarodzeniowe urządzane są w miastach całej Europy, a dla ich mieszkańców są sygnałem tego, że właśnie rozpoczął się Adwent. Jak zapewne doskonale państwo wiecie, Adwent, jest to okres roku liturgicznego, który w wierze chrześcijańskiej, oznacza i jednocześnie symbolizuje, czas oczekiwania. Te cztery tygodnie w roku, są przeznaczone do tego, by chrześcijanie na całym świecie, mogli się przygotować do obchodów Narodzenia Pańskiego oraz powrotu Chrystusa na Ziemię. 

NAJPIĘKNIEJSZE JARMARKI BOŻONARODZENIOWE W EUROPIE. 

Jakie jarmarki bożonarodzeniowe są najpiękniejsze w całej Europie? I dokąd, powinniśmy się udać, by móc im się przyjrzeć z bliska? Za pierwszy jarmark bożonarodzeniowy, do jakiego zorganizowania doszło w ogóle na świecie, uważany jest Drezdeński Striezelmarkt. Po raz pierwszy, odbył się on w 1434 roku i trwał tylko jeden dzień. W 2019 roku, w Dreźnie, obchodzono 585 rocznicę jarmarku Striezelmarkt. To historyczne, wyjątkowe wydarzenie, przyciąga obecnie około 3 miliony osób, którymi są zarówno sami mieszkańcy miasta, jak i turyści i odwiedzający. Ten tłum, zebranych z okazji bożonarodzeniowego targu ludzi, obsługiwany jest przez 240 targowych stoisk. Jeden dzień trwania Striezelmarkt, został wydłużony na okres całego Adwentu, a koniec jarmarku, przypada w dniu samej Wigilii. Na czym polega duch Bożego Narodzenia. W świadomości Niemców i chrześcijan niemieckojęzycznych, mieszkających w Europie, duchem tym jest to wszystko, co kojarzy się nam z dobrem. Oczekujemy narodzin Dzieciątka Jezus, stąd wszelkie atrakcje artystyczne, które stanowią przyciągający dodatek do ulicznego handlu bożonarodzeniowych targowisk, przekazują swoim widzom i słuchaczom, treści związane z niebem, aniołami, radością, weseleniem się oraz niesieniem pomocy bliźniemu.

JARMARKI BOŻONARODZENIOWE W DORTMUNDZIE I W KOLONII.

Najczęściej odwiedzanymi jarmarkami w Niemczech są te, które odbywają się w Dortmundzie. Dwa z nich, przyciągają uwagę, aż 3,5 miliona odwiedzających, którzy mają okazję przechadzać się i kupować świąteczne prezenty na 300 straganach. Na placach dortmundzkich, najtłumniej odwiedzanych eventów bożonarodzeniowych, prezentują się dumnie, postawione tam z tej okazji, odświętnie udekorowane, mieniące się światełkami, choinki. Niemcy, najchętniej kupują na organizowanych w miastach, świątecznych jarmarkach, bożonarodzeniowe szopki, dekoracyjne figurki wykonane z suszonych śliwek, rzeźbione Dziadki do Orzechów oraz kandyzowane, prażone migdały. Trzecim w rankingu popularności targowiskiem, jest jarmark bożonarodzeniowy, organizowany w Kolonii. Imprezy te, nie posiadają swoich specjalnych, typowych dla konkretnych miast w Niemczech nazw, ale tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, nazywa się jest po prostu jednym dla nich wszystkich wspólnym słowem Weihnachtsmark, Christkindlesmarkt lub też Glühweinmarkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *