Co wspólnego mają ze sobą: paprykarz, caryca Katarzyna Wielka i najstarsze nieprzerwanie działające kino na świecie? Tak jest, miejsce pochodzenia. Chodzi tutaj konkretnie o Szczecin. Stolica województwa zachodniopomorskiego skrywa w sobie wiele fascynujących miejsc, z którymi powiązane są liczne historie. Ostatnimi czasy to portowe miasto mogliśmy obserwować w trakcie ujęć produkcji HBO Max „Odwilż”, gdzie Szczecin był teatrem serialowych wydarzeń. Wszystkich wartych uwagi atrakcji nie sposób przenieść na ekran, dlatego warto na własną rękę odkryć miasto. Jakie miejsca warto odwiedzić, będąc w regionie? Jakich specjałów kulinarnych koniecznie należy spróbować? O tym przeczytać możemy poniżej.
Szczecin – tak blisko morza, a tak daleko
Wśród mieszkańców Szczecina popularnym jest żart o turystach wysiadających z pociągu i pytających: Którędy na plażę? Choć sam Szczecin położony jest stosunkowo blisko Bałtyku, to nie leży bezpośrednio nad nim. Jest za to świetnym miejscem, które warto zwiedzić w drodze nad morze. Często niedoceniany, Szczecin oferuje liczne atrakcje i zabytki, wśród których znajdują się te ikoniczne, znane w całej Polsce. Portowe miasto wita nowo przybyłych gości widokiem majestatycznego renesansowego Zamku Książąt Pomorskich. Położony nieopodal rzeki Odry historyczny kompleks, siedziba rodu Gryfitów, zaprasza turystów w swoje progi. Mieszczące się tam wystawy pozwalają poczuć na własnej skórze ducha minionej epoki, zaś organizowane wewnątrz teatralne spektakle, opery, pokazy filmów oraz wystawy zaspokajają głód u osób złaknionych doznań kulturowych. Najbardziej przemawiającą do wyobraźni postacią, która zamieszkiwała zamek, jest Katarzyna II Wielka.
Szczecin – co ciekawego zobaczyć? Wały Chrobrego, tajemnicze podziemia i caryca Katarzyna
Odwiedzając Szczecin, obowiązkowym punktem każdej wycieczki są Wały Chrobrego. To wizytówka miasta, będąca w istocie tarasem widokowym. Na jego szczycie swoją lokalizację ma Urząd Wojewódzki oraz Muzeum Narodowe, którego odwiedzenie pozwoli nam posmakować bogatej historii miasta związanej z morską tradycją. Tutaj też mieści się gmach Akademii Morskiej. Stąpając po ulicach Szczecina, warto mieć na uwadze fakt, że równie dużo dzieje się pod nimi. Podziemne Trasy Szczecina to gratka dla pasjonatów kompleksów militarnych. Rozległe tunele, w istocie stanowią kompleks schronów przeciwlotniczych oraz przeciwatomowych. Obiekt aktualnie udostępniony jest turystom do zwiedzania z przewodnikiem. W 2014 roku schron posłużył za scenografię do filmu „Wielka ucieczka na północ”. Niewiele dalej od tego miejsca położona jest ulica Farna. To właśnie tutaj na świat przyszła legendarna rosyjska cesarzowa Katarzyna Wielka.
Co zjeść w Szczecinie? Kultowy paprykarz to nie jedyne, co oferuje stolica regionu
Wędrując nadodrzańskimi bulwarami Szczecina, podziwiając „Dźwigozaury” oraz, przy odrobinie szczęścia, cumujące w porcie żaglowce, warto znaleźć czas na uzupełnienie energii. Regionalne przysmaki to także element wycieczki. Odkrywanie szczecińskiego menu może być wyjątkowym przeżyciem. Jedną z najbardziej ikonicznych potraw, jakie należy spróbować przybywając do miasta, jest oczywiście paprykarz szczeciński. To specyficzne danie, które przyrządzane jest z ryżu, mięsa ryb, koncentratu pomidorowego oraz przypraw. W lokalnych restauracjach możemy spróbować wielu wariantów tej potrawy lub sięgnąć po wersję puszkowaną. Mało kto wie, ale Szczecin w swoim menu posiada również inne danie, którego próżno szukać gdzie indziej. Mowa tutaj o pasztecikach, będących formą smażonego ciasta drożdżowego nadziewanego mięsem, serem i grzybami lub kapustą.
Zwiedzanie na wiele sposobów. Największe atrakcje Szczecina
Wybierając się na weekend do Szczecina, warto wybrać się do słynnej już filharmonii. Rezerwacji biletów dokonać możemy poprzez witrynę internetową. Również dla miłośników przyrody znajdzie się coś godnego uwagi. Stolica województwa zachodniopomorskiego może pochwalić się licznymi wodnymi atrakcjami, umożliwiając np. zwiedzanie „szczecińskiej Wenecji” motorówką. Wybierając się do Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” koniecznie odwiedzić należy jedno z najbardziej nietypowych jezior w Polsce – jezioro Szmaragdowe. W weekendy często także odbywają się imprezy i koncerty. Chcąc wziąć w nich udział, odwiedzić należy Netto Arenę, czyli miejską halę widowiskowo-sportową.